Jak vybrat dokonalý veganský batoh?

Batoh mood fotka

Z čeho má být veganský batoh?

Je to jednoduché. Veganský batoh roste na eko farmách, kde jej pěstují už od semínka bez použití nebezpečných pesticidů.

A teď vážně. Při hledání veganského batohu by pro vás měl být hlavní prioritou materiál, ze kterého je vyroben. Nenechte se Při výrobě veganského batohu by se v žádném okamžiku výrobního procesu neměly používat živočišné produkty. Pokud by výrobci běžných batohů zveřejňovali kompletní složení, byli byste překvapeni, co vše v nich můžete najít. Ať už se jedná o kůži, resp. drobné kožené doplňky, různá živočišná lepidla, rozdrcené brouky či další živočišné prvky.

Co při výběru sledovat? Překvapivě materiál

Hledejte batohy vyrobené z materiálů rostlinného původu, jako jsou recyklované materiály, konopí nebo organická bavlna. Tyto materiály jsou šetrnější k životnímu prostředí a ekologicky udržitelnější.

Krátký přehled:

  • Organická bavlna: Pěstována bez používání škodlivých pesticidů a chemikálií s výrazně nižší spotřebou vody oproti konvenční bavlně
  • Recyklované materiály: Ekologicky šetrná varianta, která pomáhá snižovat množství odpadu.
  • Konopí: Udržitelný, pevný a odolný materiál. Obdobně jako organická bavlna vyžaduje minimum vody a pesticidů.
  • Korek: Přírodní, lehký a voděodolný
  • Piñatex: Inovativní materiál vytvářený z ananasových vláken

Pozor! Veganská kůže není udržitelná kůže

Jasně, článek je primárně o tom, jak najít veganský batoh. Ale v Dressibly máme udržitelnost v DNA a proto musíme zmínit i tuto stránku. Veganská kůže sice zní jako rozumná alternativa, ale především je to marketingová katastrofa. K výrobě syntetické veganské kůže se používají plasty pocházející z ropy, nejčastěji polyuretan (PU) nebo polyvinylchlorid (vinyl nebo PVC). Pokud vás to zajímá více do detailu, budeme k tomu mít separátní článek. Pokud ne, vyhněte se alespoň těm z PU.

Každopádně pokud máte možnost, my doporučujeme sáhnout po jiné alternativě.

Ďábel je v detailech

Zmiňovali jsme to už na začátku, ale zaslouží si to samostatnou sekci. Nespokojte se s málem. Batoh z látky nebo jiného přírodního materiálu nutně neznamená batoh veganský. Detail, který očima neuvidíte, je např. lepidlo. Byť v dnešní době je většina lepidel syntetických a s živočišným lepidlem už se tolik nesetkáte, stále se používá a doporučujeme ověřit i tento “drobný” fakt. Další detaily poznáte po bližším prozkoumání. Kůže se často používá pro táhla zipů, popruhy, poutka, emblémy loga a další doplňky.

Například naše první batohy – Ansvar I – jsou skvělé a měly úspěch. Jen mají poutka a kryt zipu – oboje z kůže. A byť se jedná o přírodně zpracovanou a tedy výrazně udržitelnější variantu, stále je to kůže. I proto jsme rádi, že jsme u nás mohli přivítat první veganský a GOTS certifikovaný roll-top batoh.

Funkčnost: Je to stále batoh

Mějte na paměti, že váš veganský batoh musí stále sloužit svému účelu. Asi nemusíme zmiňovat, že by měl mít popruhy a kapsy, ale věřte nám, že jsme viděli hodně batohů, které sice vypadají hezky, ale ten hlavní účel pořádně neplní.

Při výběru batohu pohledem jeho účelu si musíte nejdřív říct, k čemu bude batoh sloužit. Jestli má být spíše městský, klíčová bude kapsa na notebook, blok a samozřejmě jeho styl. Naopak pro batoh do přírody se více zaměřte na šířku popruhů přes ramena, počet kapes a také na jeho nepromokavost a odolnost.

Nejste vegan? Výhody si oblíbíte i vy!

Veganské batohy mají několik výhod, od funkčnosti až po ekologickou udržitelnost. Většina z nich je vyrobena z eco-friendly mateiálů, díky kterým snížíte svůj enviromentální dopad. Ostatně pokud jste na blogu Dressibly, věříme, že o to vám jde především. 🙂

Konkrétní výhody jednotlivých alternativ záleží na materiálu. Například organická bavlna je odolnější vůči opotřebení než běžná bavlna a díky tomu vám batoh déle vydrží. Organická bavlna je navíc díky svému hustému splétání voděodolnější než konvenční textilie. To zaručuje, že i při běžném dešti zůstanou vaše věci suché.

Ačkoli se výběr veganského batohu může zdát jako drobná změna, může mít velký význam. Výběrem alternativy z rostliných materiálů můžete snížit svůj vliv na životní prostředí a podpořit etickou výrobu.

Veganský batoh Vám zkrátka umožňuje vzít váš udržitelný životní styl kamkoliv s sebou.

Inspirovali jsme vás? Podívejte se na naši širokou nabídku udržitelných batohů.

Vybrané batohy vhodné pro vegany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *