Proč výroba právě v Indii?

Výroba v Indii

V Indii se totiž přirozeně daří bavlně. Místní farmáři ji pro naše produkty pěstují šetrně k přírodě, bez škodlivých chemikálií a postřiků. 

Jen 7 % ze všech v Indii vypěstovaných plodin představuje konvenční bavlna, přesto se na ni využívá až polovina indické spotřeby pesticidů.(1, 4) Považujeme proto čistě přírodní pěstování za velmi významnou změnu.

Místní komunita vytváří zpracováním bavlníku a ušitím hotových produktů další přidanou hodnotou. Pracovníci dostávají férově zaplaceno, a mohou tak své rodině zabezpečit slušné živobytí a svým dětem pravidelnou školní docházku. Rodiny, jejichž členové pracují také v šicích dílnách, mohou mít vyšší příjmy, než kdyby se věnovali jenom pěstování bavlníků. Celková životní úroveň komunit tak roste rychleji, než kdyby se bavlněná látka vyvážela v podobě základního materiálu.

Výrobou v Indii se snažíme zlepšovat životy lidí v textilním průmyslu. Chceme být příkladem, který mohou jiné firmy následovat. Děkujeme, že v tom jste s námi. Proč je tak důležité změnit toto odvětví?

Bavlník před sklizní

Domov nejvíce pěstitelů bavlny na světě

Věděli jste, že v Indii se pěstuje bavlna na ploše větší, než je rozloha ČR? A to až 1,5× větší.(2) Nachází se zde totiž až 1/3 celosvětové rozlohy bavlníkových polí a žije víc než 10 milionů farmářů.(1) Jejich život se ale rychle mění.

Tradiční metody pěstování a ochrany rostlin, jakými bylo manuální odstraňování škůdců, setí meziplodin, obměna pěstovaných rostlin nebo spalování či odstraňování zbytků rostlin z polí, se v konvenčním pěstování dnes už musely opustit. 

Důvodem byla nízká úroda bavlny na hektar, která byla s 300 kg/ha výrazně pod světovým průměrem, který je na úrovni 760 kg/ha.(3) Začaly se proto využívat nové odrůdy bavlníku, které jsou ale mnohem citlivější na nemoci a škůdce. Výnosnost se zvýšila na přibližně 490 kg/ha a předpokládá se další zlepšování. Prudce roste ale také objem aplikovaných pesticidů.

Cenou za pesticidy je zdraví farmářů

Pro ochranu své úrody před škůdci v Indii využijí pěstitelé až polovinu všech pesticidů právě na bavlník. Pěstuje se přitom jenom na 7 % zemědělské plochy. Mnoho z těchto pesticidů je zařazeno mezi nebezpečné. Významný problém představuje to, že indičtí farmáři nejsou vybaveni vhodnými ochrannými pomůckami, často pracují bosi, jenom v obyčejném bavlněném tričku a kraťasech.(1)

Ochranné pomůcky jsou pro běžné pěstitele obtížně dostupné a kvůli tropickému počasí často velmi nepohodlné k práci. Během postřikování svých polí jsou tak vystavení nebezpečným chemikáliím, způsobujícím bolest hlavy a očí, nevolnost, svalové křeče, ztrátu vědomí atd.

Biobavlnou pro lepší život komunit

Při pěstování GOTS certifikované biobavlny, ze které se šijí naše produkty, je zakázáno využívat jakékoli nebezpečné chemikálie a geneticky modifikované odrůdy rostlin. Farmáři využívají přírodní metody, čímž se ovšem jejich produkce na hektar snižuje. Je to jeden z důvodů vyšší ceny biobavlněného oblečení.

Důležité pro nás je ovšem to, že díky biobavlně chráníme zdraví pěstitelů, dlouhodobou úrodnost jejich polí a čistotu vod. Můžeme si být jistí, že naše oblečení vzniklo šetrně k přírodě a nepředstavuje žádné riziko pro naše zdraví.

Šití batohů a obalů na notebook

Zdroje:

(1) http://www.cottoncampaign.org/uploads/3/9/4/7/39474145/2007_ejf_deadlychemicalsincotton.pdf

(2) https://www.statista.com/statistics/765839/india-area-of-cultivation-for-cotton/

(3) https://cotcorp.org.in/national_cotton.aspx

(4) https://www.indoasiancommodities.com/2017/11/16/india-highest-net-cropland-area-ahead-china-united-states-study/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.