5 kroků, jak si vytvořit udržitelný, harmonický a vkusný šatník

Blog 5 kroků k udržitelnosti

Aktualizováno: 19. 11. 2022

Jak si vytvořit udržitelný šatník, který přežije nejednu módní vlnu? Jak najít svůj osobitý styl a nehromadit jen další a další oblečení?

1. Rozpoznejte svůj typ postavy

Znát svůj typ postavy vám pomůže vybírat oblečení tak, aby podtrhlo vaši osobní krásu a eleganci. Předejdete tak bezmyšlenkovitému nakupování nevhodného oblečení, které sluší celebritám na sociálních sítích (a vám ve skutečnosti vůbec nesedí).

Spousta z nás má ve skříni věci, o kterých tvrdíme, že se do nich “jednou vejdeme”. Schovávat oblečení, které neoblečeme, ale nemá smysl. Kromě toho, že bychom měli vždy zvolit správnou velikost, je potřeba brát ohled také na to, že typ postavy není ovlivněný naší (nad)váhou. Závisí na stavbě našeho těla, ovlivňuje v které části se nejčastěji tuky ukládají a zůstává stále stejný. 

Základní typy postavy u žen:

 • Obrácený trojúhelník – širší ramena a hrudník než boky. Sluší jí široké kalhoty, rozevláté sukně a méně výrazná trička a halenky.
 • Přesýpací hodiny – výrazné ženské křivky, úzký pas, ramena zhruba stejně široká jako boky. Křivkám dá vyniknout mohutný pásek, obtažené šaty a obecně velmi ženské střihy oblečení.
 • Sloup – štíhlá postava bez ženských křivek, ramena, hrudník i boky zhruba stejně široké, “rovné”. Pozornost by měla směřovat na zvýraznění štíhlých nohou. Vhodné jsou tak upnuté kalhoty a krátké sukně.
 • Obdélník – rovná postava (ne tolik štíhlá jako sloup), stejně široká horní část těla, pas i boky. Je vhodné zvýraznit pas například páskem, těsnými kalhotami s detaily na bocích nebo šaty s jinou barvou horní a spodní části.
 • Hruška – dobře definovaný pas, boky širší než ramena a hrudník. Horní díl oblečení by měl být výraznější a odpoutat pozornost od spodní části těla. Skvělé jsou tak velké límce, ramenní vycpávky, vzorované halenky a naopak rovné a přiléhavé kalhoty tmavých barev.
 • Jablko – pas je nejširší částí těla. Oblečení by mělo odpoutat pozornost od středu těla. Vhodná jsou trička s ¾ rukávem a výstřihem do V, volné kalhoty a sukně nebo šaty áčkového střihu.
Udržitelný šatník vyžaduje znát typ vaší postavy. Díky tomu budete nakupovat to, co vám sluší.
Základní typy postavy u žen. Zdroj: Vlastní zpracování na základě obrázků od @dyeth

Základní typy postavy u mužů:

Muži v tomto přijdou trochu zkrátka. Ustálených typů je méně a žádné ovoce v něm nenajdete. 

 • Obrácený trojúhelník – Dobře vypracovaný hrudník a ramena jsou výrazně širší než pas. Vhodné je přiléhavější oblečení, ale nezapomínejte na správnou velikost. Slušet vám budou chinos a slim fit střihy. 
 • Trojúhelník – Trojúhelníkový tvar nutně neznamená špatný stav, jen je trochu obtížnější najít ten správný kousek.
 • Obdélník – Zhruba stejně široká ramena, pas i boky. Snažte se rozšířit ramena a zvýraznit jemné zúžení trupu shora dolů.

2. Najděte svou barevnou paletu

Pokud chcete v oblečení vyniknout, nevypadat bledě a nevýrazně, objevte své správné barvy. U barevných typů se rozlišují čtyři kategorie:

 • Tmavá studená – lidé s tmavým, studeným odstínem vlasů (černé, tmavě až středně hnědé bez červených/rezavých tónů). Sluší jim výrazné, syté barvy. 
 • Světlá studená – lidé s blond nebo světle hnědými vlasy bez rezavých tónů. Sluší jim světlé pastelové barvy.
 • Tmavá teplá – lidé s tmavými, narezlými vlasy. Sluší jim výrazné zemité barvy.
 • Světlá teplá – lidé se světlými rezavými vlasy. Sluší jim jemné, světlejší barvy.

3. Objevte, v čem se cítíte sami sebou

Nejspíš jste to už taky zažili – před vámi byla důležitá akce a vy jste chtěli vypadat co nejlépe. Sáhli jste po kouscích oblečení, které běžně schováváte v koutku šatníku, změnili svůj účes, ověsili se šperky… a najednou jste při pohledu do zrcadla zjistili, že to nejste vy. Celý večer jste si potom nervózně oblečení urovnávali, necítili se ve vlastní kůži a nemohli se dočkat, až se další den oblečete do legín a volné mikiny. 

Úkoly: 

 1. Prohlédněte si své staré fotky a všimněte si, které oblečení se vám na vás samotných líbí. 
 2. Vytvořte si nástěnku na pinterest.com. Ukládejte si na ni průběžně všechny outfity a kousky oblečení (ať už fotky celebrit nebo produktové fotky z e-shopů), které vás zaujmou. Poté se na nástěnku podívejte jako na celek a zkuste najít to, co je spojuje. Tíhnete k jednoduchosti a minimalistickému stylu? Nebo jste spíše bohémové? Líbí se vám elegantní, uhlazený styl nebo vaši pozornost přitahuje ležérní, lehce sportovní prvky?
 3. Proberte si svůj šatník a vyzkoušejte různé kombinace kousků oblečení. Ve kterých z nich se cítíte nejvíc jako vy? A vydrželi byste v těchto outfitech celý den?
Vyzkoušejte různé kombinace kousků oblečení

4. Investujte do kvalitních základních kousků

Velká chyba, kterou dělá spousta z nás, je nakupování oblečení jen pro jednu příležitost. Většina z nás má ve skříni šaty, které jsme si koupili na svatbu kamarádů nebo něčí oslavu narozenin, a nikdy jsme je znovu neoblékli. Namísto hromadění nesladitelného oblečení, investujte do pár kvalitních základních kousků, které vám vydrží roky a můžete je nosit kdykoliv a kdekoliv. 

V udržitelném šatníku by vám neměly chybět:

Udržitelný šatník se skládá z jednoduchých kousků, které můžete dobře kombinovat

5. Nepodléhejte trendům a slevám

Žijeme v době, kdy si můžeme prakticky každý týden zajít do obchodu pro oblečení z nové “mikrokolekce”. Když se k tomu přidají neustálé vlny slev, tlak na nekonečné nakupování a hromadění zbytečností stále roste. 
Cílem by ale nemělo být mít co nejvíc kousků oblečení a neustále kupovat nové – naopak bychom se měli snažit vytvořit si nadčasový šatník, který vlny trendů přežije. Při nákupu se proto vždy ptejte sami sebe: ,,Koupil(a) bych si tento kousek i za plnou cenu? Zaujal by mě i bez slevy a bez toho, aniž bych na něj viděl(a) reklamu v televizi nebo na internetu? Budu z něj stejně nadšený/á i za měsíc?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *