Fair Trade

Aktualizováno: 17. 11. 2022

Fair Trade je celosvětové hnutí, které se soustředí na kontrolu férového způsobu výroby, prodeje a nákupu. Jeho cílem je zajistit spravedlivé podmínky pro pěstitele, dovozce a zpracovatele a zároveň při tom brát ohled na životní prostředí a místní komunitu.

Jakých výrobků se Fair Trade týká?

Fair Trade logo

Toto označení se objevuje u široké škály různých produktů. Hnutí se zaměřuje především na výrobky, které se dováží z rozvojových zemí, a proto se s pojmem Fair Trade nejčastěji setkáte u tropického ovoce, čaje, kávy, kakaa, cukru, květin, koření a bavlny.

Aby se obchodníci mohli oficiálně zapojit do Fair Trade, mají dvě možnosti:

Férová móda

Nejspíš už jste se setkali s nálepkou Fair Trade na banánech nebo čokoládě. Ale že by nějak souvisela s oblečením? 

Zhruba 60-70 % veškerého oblečení v sobě obsahuje bavlnu. 100 milionů domácností na světě se přímo podílí na její produkci. Velká část pěstování i zpracování se odehrává v zemích jako je Čína a Indie, kde za práci nedostávají dostatečně zaplaceno a často jsou nuceni pracovat v nebezpečných podmínkách. 

O výrobě tzv. rychlé módy se dočte v tomto článku.

Hlavním záměrem organizace Fair Trade zůstává kontrola podmínek pěstování bavlny. V roce 2016 ale představila také “Fair Trade Textile Standard and Programme”, program, který se snaží zlepšovat podmínky v celém cyklu výroby, od semínka bavlny na plantáži, až po hotový kousek oblečení.

Proč volit Fair Trade?

Konec vykořisťování

Hlavní myšlenkou této organizace je, že by každý měl za svou práci dostat odpovídající finanční ohodnocení. Lidé, zapojeni do tohot programu se nemusí strachovat o své přežití, ale mohou se v klidu postarat o svou rodinu, zajistit si bydlení, zdravotní péči, investovat do vzdělání a do své vlastní budoucnosti. 

Organizace tak bojuje proti vykořisťování nejchudších a nejohroženějších skupin, které jsou s pomocí nastavených podmínek schopny získat zpátky moc nad vlastním životem.

Zlepšení pracovních podmínek

U cen to zdaleka nekončí. Světová organizace Fair Trade se soustředí také na zajištění dobrých  pracovních podmínek pro všechny pracovníky v dodavatelském řetězci. Pracovní doba a podmínky vždy musí splňovat nařízení místní legislativy a při výrobě (ať už v továrně nebo v domácím prostředí) nesmí docházet k nucené práci a práci dětí

Pokud se děti jakkoliv do výroby produktů zapojují (třeba při učení tradičního řemesla), nikdy to nesmí ohrožovat jejich bezpečnost, omezovat jejich prostor na vzdělání a přirozený vývoj.

Práce bez diskriminace

Ženy a muži mají v práci rovné postavení a ani jedna skupina není diskriminována. Ženy mohou dosáhnout stejných pozic a dostávají vždy stejný plat. Stejně tak jsou podmínky při najímání, odměňování, odchodu do důchodu apod. stejné pro všechny bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženství, kastu, sexuální orientaci, politickou příslušnost nebo zdravotní postižení.

Respekt k životnímu prostředí

Organizace klade důraz na využívání lokálních materiálů z udržitelných zdrojů. Kde je to možné, snaží se podporovat také využívání obnovitelných zdrojů energie,minimalizovat používání chemických hnojiv a snižovat produkci odpadu.

Kde najít Fair Trade módu?

S Dressibly jsme hledali takové značky a výrobky, u nichž bychom si byli jisti, že splňují naše hodnoty. Všechny kousky u nás na e-shopu plně naplňují myšlenku udržitelnosti, což dokládají i zmíněné certifikáty.

Zdroje

https://www.fairtrade.cz
https://wfto.com/who-we-are#10-principles-of-fair-trade 
https://www.fairtrade.net/standard
fairtrade.net/product/textiles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *